BZV55C5V6
DigiKey Part Number
BZV55C5V6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C5V6
Description
DIODE ZENER 5.6V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V ±7% Surface Mount DO-213AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±7%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V