MLX91220KDF-AUF-050-SP
DigiKey Part Number
413-MLX91220KDF-AUF-050-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91220KDF-AUF-050-SP
Description
CURRENT SENSOR HE 50A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Unidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±0.3%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Response Time
2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
26mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Unidirectional
Output
Fixed, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
80mV/A
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency
DC ~ 300kHz