SR2010-TP
DigiKey Part Number
SR2010-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
SR2010-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR2010-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Through Hole DO-41
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
170pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-41
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A