SR2010-TP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SR2010-TPTR-ND - Tape & Reel (TR) SR2010-TPCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SR2010-TP |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 2A Through Hole DO-41 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Capacitance @ Vr, F 170pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Supplier Device Package DO-41 |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 2 A | Base Product Number |