SMHE45A-TP
DigiKey Part Number
353-SMHE45A-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SMHE45A-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMHE45A-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMHE45A-TP
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SOD323HEB
Customer Reference
Detailed Description
72.7V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323HE-B
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
150W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V