SMCJ1.5KE30CA-TP
DigiKey Part Number
SMCJ1.5KE30CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ1.5KE30CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ1.5KE30CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ1.5KE30CA-TP
Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.4V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
41.4V Clamp 36.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
25.6V
Voltage - Breakdown (Min)
28.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41.4V