SMCJ1.5KE20CA-TP
DigiKey Part Number
SMCJ1.5KE20CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ1.5KE20CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ1.5KE20CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ1.5KE20CA-TP
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
27.7V Clamp 54.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V