BZT52C11-TP is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 1,758
Datasheet
onsemi
Diodes Incorporated
Similar
Similar
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 11 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52C11-TP
DigiKey Part Number
BZT52C11-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C11-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C11-TP
Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms