TPSMD33A
DigiKey Part Number
F6572TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6572CT-ND - Cut Tape (CT)
F6572DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Detailed Description
53.3V Clamp 56.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V