TPSMA6L40A
DigiKey Part Number
F6164TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6164CT-ND - Cut Tape (CT)
F6164DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMA6L40A
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMA6L40A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V