Image for FGG.2B.312.CYCD52 is not available
FGG.2B.312.CYCD52
DigiKey Part Number
FGG.2B.312.CYCD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.312.CYCD52
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
312
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C