C1206T333JARCLTM
DigiKey Part Number
399-C1206T333JARCLTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T333JARCLTM
Description
.033UF 250V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)