TR9CI1670LCP-N(R6B) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1939-1272-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR9CI1670LCP-N(R6B) |
Description | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24V 40 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TR9CI1670LCP-N(R6B) Models |
Category | No Load Power Consumption 75mW (Max) |
Manufacturer GlobTek, Inc. | Polarization Positive Center |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Bulk | Efficiency Level VI |
Part Status Active | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Region Utilized International | Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm |
Form Desktop (Class I) | Cord Length 48.4" (1.23m) |
Input Type Cord (Sold Separately) | Input Connector IEC 320-C14 |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Size / Dimension 4.37" L x 2.05" W x 1.27" H (111.0mm x 52.0mm x 32.3mm) |
Voltage - Output 24V | Approval Agency CB, CE, cULus, EAC, FCC, LPS, PSE, UKRSepro, VCCI |
Current - Output (Max) 1.67A | Standard Number 60950-1 |
Power (Watts) 40 W | Base Product Number |