FC4SDCBMM12.0-T1
DigiKey Part Number
631-FC4SDCBMM12.0-T1TR-ND - Tape & Reel (TR)
631-FC4SDCBMM12.0-T1CT-ND - Cut Tape (CT)
631-FC4SDCBMM12.0-T1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC4SDCBMM12.0-T1
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Size / Dimension
0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm