SMAJ28AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ28AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ28AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ28AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ28AH
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 8.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V