PHB-5R0V505-R
DigiKey Part Number
283-3520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHB-5R0V505-R
Description
CAP 5F -10% +30% 5V T/H
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 130mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz