MDH-21-R-BK
DigiKey Part Number
283-4685-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDH-21-R-BK
Description
FUSE CERM 21A 600VAC 125VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 A 600 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Packaging
Bulk
Melting I²t
5100.0
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0024 Ohms
Voltage Rating - AC
600 V