KR-5R5C105-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 9,710
Datasheet
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Coin Cell Supercapacitors for real-time clock (RTC) backup
How to correctly size a Supercapacitor
KR-5R5C105-R
DigiKey Part Number
283-KR-5R5C105-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KR-5R5C105-R
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.846" Dia (21.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm @ 1kHz