BK/GMC-500-R
DigiKey Part Number
283-2891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GMC-500-R
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Medium Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.41
Approval Agency
CSA, KC-MARK, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.335 Ohms