KAP1102ET
DigiKey Part Number
141-KAP1102ET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAP1102ET
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 2 Position Through Hole Piano Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAP1102ET Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
E-Switch
Height Above Board
0.402" (10.20mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Length
0.261" (6.63mm)
Voltage Rating
24VDC