AP64100SP-13
DigiKey Part Number
31-AP64100SP-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP64100SP-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP64100SP-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP64100SP-13
Description
IC REG BUCK ADJ 1A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Category
Voltage - Output (Max)
40V
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
100kHz ~ 2.2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.8V
Supplier Device Package
8-SO-EP
Voltage - Input (Max)
40V