MDS-150AAS24 BA
DigiKey Part Number
1145-1013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-150AAS24 BA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
Delta Electronics
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.69" L x 3.35" W x 1.57" H (170.0mm x 85.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output (Max)
6.25A
Weight
1.7 lbs (771.1 g)
Power (Watts)
150 W