DRP048V480W1BA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 378
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
Delta Electronics DIN Rail Power Supplies  | Digi-Key Daily
DRP048V480W1BA
DigiKey Part Number
1145-1022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP048V480W1BA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.67" L x 4.67" W x 4.76" H (144.0mm x 118.6mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
508; 50581; 55011; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-2; 61204-3
Current - Output (Max)
10A