VPF127M3R8
DigiKey Part Number
338-VPF127M3R8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPF127M3R8
Description
CAP LITHIUM HYBRID 120F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 80mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
120 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 1kHz