TV15C240J-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4,808
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,773
Datasheet
In Stock: 481
Bourns Inc.
In Stock: 593
Bourns Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
38.9V Clamp 38.56A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C240J-HF
DigiKey Part Number
TV15C240J-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C240J-HF
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C240J-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.56A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V