CPDQC12VEU-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CPDQC12VEU-HF |
Description | TVS DIODE 12VWM 22VC 0402C |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402C/SOD-923F |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 110W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 60pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max) | Package / Case 0402 (1006 Metric) |
Voltage - Breakdown (Min) 13.5V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) |