APSF2R0ELL102MF08S
DigiKey Part Number
565-3613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSF2R0ELL102MF08S
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 2V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSF2R0ELL102MF08S Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ Low Frequency
590 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.9 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C