APSC160ELL331MJC5S
DigiKey Part Number
565-3233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSC160ELL331MJC5S
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSC160ELL331MJC5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Part Status
Last Time Buy
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm