MU2029-221Y
DigiKey Part Number
118-MU2029-221YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MU2029-221YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-MU2029-221YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU2029-221Y
Description
FERRITE BEAD 220 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 500mA 300mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MU2029-221Y Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
220 Ohms @ 100 MHz