CHV0805-FX-1004ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 6,816
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 18,557
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
Direct
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
YAGEO
1 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) High Voltage Thick Film
CHV0805-FX-1004ELF
DigiKey Part Number
CHV0805-FX-1004ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV0805-FX-1004ELF
Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CHV0805-FX-1004ELF Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)