PD42-1-1243-IOLINK
DigiKey Part Number
175-PD42-1-1243-IOLINK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD42-1-1243-IOLINK
Description
PANDRIVE NEMA17, 28V, 0.27NM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 Step 1 A 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD42-1-1243-IOLINK Models
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
49.56 / 350
Mfr
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Series
NEMA Frame Size
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Type
Hybrid
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Voltage - Rated
24VDC
Termination Style
Connector
Current Rating (Amps)
1 A
Coil Resistance
4.5 Ohms
Step Angle
1.8°
Rotor Inertia
54gcm²
Accuracy
±5%