A850499011Z03
DigiKey Part Number
623-A850499011Z03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A850499011Z03
Description
CONN BACKSH BANDING SZ11 B BLK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Black Connector Backshell, Banding 11, B
Category
Cable Exit
90°
Manufacturer
Amphenol PCD
Material
Aluminum Alloy
Series
Plating
Zinc Cobalt
Packaging
Bag
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Color
Black
Type
Backshell, Banding
Features
Self Locking
Cable Opening
0.320" (8.13mm)
For Use With/Related Products
MIL-DTL-38999 Series III, IV
Diameter - Outside
0.990" (25.15mm)