FZ2812-1204 RGB LED
Feztek serial RGB LEDs works with the same code libraries as a 2812 LED
Image of Feztek FZ2812-1204 RGB LEDThe FZ2812-1204 from Feztek is a serial RGB LED that works with the same code libraries as any 2812 LED. This LED is small (3.2 mm x 1.5 mm) and right-angle mounted. Perfect for any products looking to stand out. This LED is an intelligent external control LED light source that integrates a control circuit and a light-emitting circuit. The three primary colors of each pixel can achieve 256 levels of brightness and complete the full true color display of 16,777,216 colors.
Features
  • Intelligent reverse voltage protection: 5 V power supply will not damage components when connected incorrectly
  • Default output current: 12 mA